wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Trwałe płoty drewniane

Niewłaściwie konserwowane sztachety z drewna w mgnieniu oka się zużywają i mogą bezpowrotnie stracić swój dotychczasowy urok oraz właściwości. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie pożądane byłoby poznać rodzaje konserwacji i pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas będziemy mogli upajać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące płot z drewna należy rozpocząć od właściwego i starannego przygotowania materiału na ogrodzenie, bo od tego zależy rezultat końcowy naszych robót. Przed zastosowaniem produktów do osłony oraz ozdoby ogrodzeń z drewna niezbędne jest skontrolowanie, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Wówczas po zakończeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz insektami. Podczas gdy ochronimy już nasze płot przed progresem biokorozji, wypada nanosić kolejne preparaty, które konserwują je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy zdołać zachować naturalny odcień drewna naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu określonego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, ochroni ogrodzenie od wewnątrz, ale nie wytworzy na jego nawierzchni osłonowego filmu. Konserwowane w ten sposób ogrodzenie zostanie matowe i przyjemne w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej i trwalszej protekcji ogrodzenia, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu maskuje ogrodzenie przed ujemnym działaniem czynników atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im mnóstwo uwagi oraz troski.

Totalnie inaczej jest w przypadku płotów plastikowych. Ten wariant płotów jest w całości odporny na czynniki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia plastikowe nie podlegają również biokorozji skutkiem tego służą swoim posiadaczom przez wiele lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz