środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, łatwej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku na plot i bramkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na sztacheta z PCV na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy rozmaite kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również ciąć na sześciany o regularnych kształtach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z Winylu wykorzystuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na sztachetki plastikowe na plot i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztacheta Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek unosi się z skał różnego kształtu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kafli o nietypowych zarysach, wypada je trafnie łączyć tzn. tak, by forma każdego następnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem oraz wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane jednostki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz