piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów tak nie zaznaczy projektu trawnika lub rabaty jak niskie żywe plot.

Niezmiernie duże, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby przesłania sąsiadujące domy a także ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzeszki. Gdy pragniemy aby nasze żywe plot było niesłychanie wybujałe zaś zarazem cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego lub klonu. Pamiętajmy natomiast, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie może być bardzo trudne.

Nic mocno nie uwydatni projektu trawy bądź kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty często nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w przydzielonych miejscach, małe krzewy zdołają utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu bądź zastawią gołe place gleby. Porządnie ukształtowany nieduży żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna tylko ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na przetwory.

Niewysokie względnie postawne roślinne ploty można pozyskać z drzew szpilkowych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy mogą być dużo bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta a także należny go przycinać, jednakowoż jego odmianę Cis wolno zostawić samopas.Będzie w mgnieniu oka dojrzewał a ocali filarowy zarys.

Jeśli wasz zaułek jest bardzo ciemny, należałoby aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre z cienioznośnych modeli maja kategorii o jasnych lub pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr banalny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu widomego w słońcu, toż nawet w cieniu liście ostają całkiem jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz